Lätta fakta om hällbilder

Konstverk från stenåldern och bronsåldern som har bevarats på stora stenhällar ända till vår tid. Vad föreställer bilderna och hur gjordes de?

Kanske har du besökt Tanum i Bohuslän och sett mängder med bilder som knackades in i sten för flera tusen år sedan? Här får du veta något om de olika motiven och vad forskarna som kallas för arkeologer tror att de ska föreställa.

Man vet inte riktigt säkert varför dåtidens folk ristade och målade bilder på klipporna. Kanske var de en slags dagbok eller användes i magiska riter, till exempel för att få god jaktlycka. Vi lär nog aldrig få helt säkra svar och det är kanske det som gör hällbilderna så spännande.

Här kan du fantisera själv, men du kan också välja dig en egen sten att försöka måla på eller knacka in en bild i. Recept på stenålderns målarfärg hittar du i boken.

Boken har 32 sidor och många teckningar och foton. Längst bak förklaras några svåra ord.

Målgrupp:

Taggar:

Tipsat av: Petra Lindner den 17 augusti 2022